top of page

Yin Yoga

Yin Yoga, bağ doku ve derin kas sistemi üzerine yapılan bir çalışmadır. Belli asana (duruş) serileri sıra ile uygulanır ve pozlarda uzun süre kalınır. Asanalarda (duruş) meditasyon hali sağlanır ve kişi kendini daha derinlerde keşfeder. Derin dokularda oluşan masaj, ders sonrası büyük bir dinlenme sağlar. Daha dingin ve yavaş bir çalışmadır. Duruşlarda bedeni ve bedende ki bütün kasları serbest bırakmak gerekir.

 

Yin Yoga ,eklemleri esneterek  bedeni esnetir.Bağ dokuları uzatır ve sağlıklı olmasını sağlar. Temel anlamda üst bacaklar, kalçalar ve omurga çevresindeki bağ dokuları hedefleyen uygulama, özellikle eklemler, bel ve omurga sağlığı için çok faydalıdır. Vücudumuzdaki enerji kanallarını uyararak enerjimizi dengeler.

 

Hayatın koşuşturması içerisinde durup kendimize, bedenimize, zihnimize ve ruhumuza verebileceğimiz en güzel hediyedir. Korku, endişe, sinirlilik, üzüntü, cesaretsizlik, özgüven eksikliği, agresiflik, iletişim v.b. gibi psikolojik kökenli durumlara iyi gelir. Her türlü 'yang' tarzı fiziksel hareketi dengeler. Yin Yoganın önemli bir faydası da "Meridyen Teorisine" dayanır. Bağ dokular ve Meridyen üzerine yapılan araştırmalar; enerji kanallarının, bağ dokularımızın içinden geçtiğini ortaya koymaktadır. Yin Yoga, beden üzerinde iyileştirici, terapik bir etki sağlar.

bottom of page