top of page
Ara

Ahimsa (Şiddetsizlik)

Güncelleme tarihi: 3 Kas 2019

Yoga öğretilerinden biri olan "Ahimsa", Sankritçe bir terimdir ve anlamı "Şiddetsizliktir". Şiddet denince ilk aklımıza gelen dış dünyada ile ilgili olan "şiddetsizliktir".

Fakat düşünülenin aksine Ahimsa'nın en önemli kısmı kendimizle yapmamız ve uygulamamız gereken "şiddetsizlik" anlaşmasıdır. 

Evet, dış dünyada şiddet var ve biz dış dünyaya karşı olabildiğince sakin, uyumlu ve çözümcü davranmaya çalışırız. Peki ya iç dünyamız? 

Pek kulak vermeyiz; bedenimizin ağrıyarak bize sinyaller göndermesine ya da kalp atışlarımızın hızına, nefesimizin sığlığına, duygularımızın karnımıza yaptığı baskıya ya da endişe duyduğumuzda terleyen ellerimize... Aslına bakarsanız bunların ve bunlar gibi daha birçok örneğin yaptığı 'şiddettir'. Hem de bir insanın kendi kendine yaptığı "şiddet". İnsan; duyguları, zihni ve bedeni zorlandığı zaman, kendini şiddete maruz bırakır yani kendi kendine zarar verir.Bu zarar; uzun süre, aynı hızla ve tekrar ederek devam ederse, hastalıklar kapımızı çalmaya başlar.

Yapmamız gereken "şiddetsizliği" önce kendimize uygulamaktır. Kendimizi şefkatle sarmalıyız, bedenimizin sinyallerine kulak vermeliyiz; bize zarar veren duygularımızı fark edip, kabul edip, dönüştürmeye çalışmalıyız; zihnimizin bizi ele geçirerek zarar vermesini durdurmalıyız ve sakinleşmeliyiz. 

Sabır, sevgi ve şefkate herkesten çok kendimizin ihtiyacı var. Ancak ve ancak biz iyi ve sağlıklı olursak; sevdiklerimize, topluma, ülkemize, ve dünyaya yardımcı olabiliriz. Evren bir bütün ve her birimiz de o bütünün parçasıyız, ve bir o kadar da değerliyiz. Düşünsenize her insan kendine yeterince değer verse ve geliştirse, dünya nasıl bir dünya olurdu, acaba? Cenneti yaratmak elimizde, yeter ki birey olarak isteyelim.  "Şiddetsiz" nice günlere, sevgiyle...

438 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page